Milka Vášáryová vnukla myšlienku a Marko Škop usvedčil Kotlebu

Autor: Jozef Tinka | 1.7.2019 o 16:43 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  12119x

Skutočná tvár Slovenska je na slovenskej dedine. Kto chce meniť myslenie, musí pochopiť dušu rurálneho Slováka; kto chce siahnuť na korene extrémizmu, musí rozsvietiť v oravských, kysuckých, či zemplínskych chalupách.

Presne o tom je svedectvo, ktoré na filmový festival do Karlových Varov priniesol mimoriadne talentovaný slovenský režisér Marko Škop vo svojej sociálnej dráme Nech je svetlo. „Pred časom, hrala som vtedy v nemeckom divadle, náhodou sme sa stretli s Markom Škopom,“ pošepla nám slovenská diva Milka Vášáryová. „Povedala som mu, že ma veľmi znepokojili správy z oravských dedín, v ktorých sa tvoria polovojenské mládežnícke štruktúry a nemalo by sa to nechať iba tak, nepovšimnuté...“. Je verejným a prehliadaným tajomstvom, že ide o tínedžerov, odhodlaných v ruských vojenských maskáčoch bojovať za Putina, za Slovanov, proti „zhnitému“ Západu... Cvičia ich miestni podivíni a v tichosti ich podporujú aj istí ľudia z vládnych štruktúr. Marko Škop sa tejto myšlienky chytil a priniesol na svetlo sveta ohromujúce svedectvo o infekcii fašizmu, ktorá sa šíri ako cukrovka – nikoho nebolí, nikoho nestraší, ale postupne rozkladá vnútorný organizmus človeka.

Nejdem robiť recenziu filmu, ktorý na svetovej premiére v Karlových Varoch ocenila vypredaná sála búrlivými ováciami, poviem iba o emóciách! Skončil film. Prišlo precitnutie. Všetci mali zrazu jasno. Nasledoval neutíchajúci potlesk, ktorý prerástol do skutočne búrlivých ovácií... Každý ten silný zážitok prežíval po svojom, ale všetci, určite všetci, pochopili, že príbeh oravskej rodiny nebol ničím iným, ako svedectvom o zdrvujúcej „neškodnosti“ obyčajného fašizmu. Fašizmu, ktorý bežný človek denne stretáva v obchodíkoch a obchodoch, v krčmičkách, či krčmách, v kostolíkoch i kostoloch, v uličkách i na uliciach, v hlavičkách i v hlavách a nevie, že je to fašizmus bez definície, fašizmus vo svojej každodennosti. Je to o Kotlebovej „neškodnej“ ideológii, ktorá nedusí iba duše jednoduchých ľudí, ale zabíja mladé životy. Obrazne i skutočne!

Môžeme vysvetľovať, môžeme sa do krvi hádať, môžeme viesť siahodlhé mediálne kampane, ale sotvakto z toho pochopí viac, ako povedal Marko Škop. Vlastne, usvedčil Kotlebu z fašizmu.

Ak niekto hľadá dôkazy, nájde ich v kine. Ak chce človek pochopiť, v čom je tento fašistický odľud nebezpečný, nech ide do kina. Ak si stále niekto myslí, že Kotleba je názor, nech ide do kina! Nie je o čom diskutovať, či polemizovať. Tu treba izolovať, ako nádor z tela.

Vezmite, prosím, kotlebových voličov do kina!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?