Krivé zrkadlo pre ministerku Žitňanskú

Autor: Jozef Tinka | 23.1.2018 o 20:30 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  1169x

Ad: Zneužívanie detí na súdoch nie je pre Žitňanskú téma SME, 30. 12. 2017.   Súdy, ktoré rozhodujú o deťoch po rozvode, trvajú veľmi dlho, aj roky. Pritom mesiac či dva v živote detí znamená veľmi mnoho.

Napriek tomu, podľa médií, ministerstvo spravodlivosti v rýchlosti konania súdov problém nevidí a ministerka Žitňanská viackrát neodpovedala na otázku, či plánuje zmeny v tejto oblasti.

Nemožno prenikavejšie odhaliť dušu spoločnosti, než pozrieť sa na to, akým spôsobom zaobchádza so svojimi deťmi.“ (Nelson Mandela)

Od roku 2014 prešlo psychiatrickými ambulanciami 153 000 detí, ktoré v dôsledku rôznych úzkostných porúch museli brať lieky. Len za ostatné štyri roky prežívalo 40 000 detí silné traumy v dôsledku konfliktných rozvodov, ktoré na súdoch trvali dlhšie ako pol roka, dokonca neraz päť aj desať rokov...

Čo urobilo ministerstvo spravodlivosti, aby sa tento patologický stav zmenil?

● V novom Civilnom sporovom poriadku vypustilo klauzulu, ktorá v starom Občianskom súdnom poriadku ukladala súdom povinnosť konania vo veciach maloletých skončiť do šiestich mesiacov. Pritom medzinárodné dokumenty, ktorými je Slovenská republika viazaná, zdôrazňujú, že vo veciach o deťoch treba konať mimoriadne rýchlo.

● Doteraz je dôležitejší problém plesnivý rožok ako pokojný život detí. Štát totiž zaplatí spotrebiteľom, ktorí sa súdia pre nekvalitný tovar, advokáta. Deťom nie! Deti zastupujú pred súdom panie zo sociálok, preťažené inou agendou a bez primeraného právnického vzdelania. Napriek dlhodobej kritike sa nikto nad otázkou advokáta detí ani len nezamýšľa.

● V roku 2016 prijalo ministerstvo novelu vyhlášky o výkone rozhodnutí vo veciach maloletých, ktorá sa tvári akože v najlepšom záujme dieťaťa. Ide však o ďalší akt, ktorý deti posiela znovu a znovu pred súd a stupňuje ich utrpenie. Vyhláška dáva rodičovskými konfliktmi dezorientovaným deťom právo veta nad každým rozsudkom. Vyhláška prelamuje zákon a marí nádeje na sfunkčnenie rodinných väzieb po rozpade rodiny. Príklad z bežnej praxe: otec mal veľmi dobré vzťahy s dcérkou, nažívali si v striedavej osobnej starostlivosti ako rodina aj po rozvode až do chvíle, kým sa matka nerozhodla, že veci budú inak. Prestala rešpektovať rozsudok, dieťa zamkla a už rok nesmie byť s otcom. Za ten čas dievčatku postupne „vymyla mozog“. Dieťa začalo bezdôvodne (len v prítomnosti matky) otca razantne odmietať! Súd, v dikcii onej vyhlášky, znovu rozbehol rozvodovú tortúru – súdnoznalecké vyšetrovanie dieťaťa, zásahy sociálky, pojednávania, výsluchy pred súdom...

Vyhláška vytvorila jednoduchú schému – preferenčný rodič odmietne plniť súdne rozhodnutie a dieťa prestane púšťať za druhým rodičom. Na vyvinenie stačí klamlivo vyhlásiť, že dieťa toho druhého nechce. Kým sa úrady rozhýbu, prejde obvykle aj niekoľko mesiacov, dostatočný čas na zmenu identity dieťaťa. A kolotoč sa roztáča stále opakovane...

Všetko komplikuje schizofrénia ministerstva, ktoré na svojom webe a medzi sudcami šíri konšpiračnú teóriu, že zavrhnutie rodiča dieťaťom je nevedecký koncept. V zjavnom rozpore s novými vedeckými poznatkami. Zároveň však tvrdí, že nejde o oficiálny názor ani ministerstva, ani Slovenskej republiky.

Rada pre práva dieťaťa chce proti súdnym prieťahom systematicky bojovať a volať na zodpovednosť štát za to, že deti pred súdom sú mimo priorít. Reakciou na pštrosí postoj štátu je vznik platformy Advokáti za práva detí, ktorú v rámci Rady vytvorili advokáti z HKP Legal, s.r.o. a niektoré ďalšie advokátske kancelárie. Hlavným cieľom je systémový postup proti zbytočným prieťahom v súdnych konaniam o deťoch a verejná kontrola výkonu súdnej moci. Zmyslom je využívať všetky zákonné prostriedky proti súdnym prieťahom a zlému úradnému postupu, najmä sprístupniť spravodlivosť každému, bezohľadu na jeho situáciu. Preto budú advokáti svoju odmenu účtovať až vtedy, keď dosiahnu pre klienta odškodnenie za zbytočné súdne prieťahy. Čiže honorár klient zaplatí „zo štátneho“, ktoré dostane od súdu ako finančné zadosťučinenie. Partnerská advokátska kancelária prevezme na seba riziko prípadného neúspechu. Ak so sťažnosťou neuspeje, klient honorár za služby spravidla nemusí uhradiť.

Aktivisti budú chodiť aj na súdne pojednávania a robiť monitoring súdnych konaní.

Advokáti a ochrancovia detí pripravujú tiež model, ktorý umožní vyvodzovať právnu zodpovednosť voči „sociálkam“ a súdnym znalcom alebo iným inštitúciám, ktoré zasahujú do života detí. Budú monitorovať správnosť ich postupu, promptnosť konania a najmä rešpektovanie najlepšieho záujmu dieťaťa. Každé dieťa, ktoré sa ocitne vo vírivke nekompetentnosti dospelých, sa môže samo alebo prostredníctvom svojich rodičov, či iných dospelých, postaviť proti zlému zaobchádzaniu zo strany štátu. S pomocou Rady a advokátov.

Zmyslom právneho ataku proti nežiaducemu stavu je ambícia dosiahnuť systémové zmeny, ktoré vytvoria pevné mantinely a odstránia peklo detí v súdnych ťahaniciach.                                                                                                                                                      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?