Slovenskí študenti Ivan a Ján na červenom koberci v Karlových Varoch

Autor: Jozef Tinka | 3.7.2016 o 22:23 | Karma článku: 4,45 | Prečítané:  761x

Človek si ani neuvedomí ako sa dostane do víru udalostí a zažije niečo, čo sa v živote nestáva často.

Príbeh, ktorý sa určite stane medzníkom v profesionálnom živote dvoch mladých novinárov, Ivana a Jána, si obaja prežili na tohtoročnom svetovom filmovom festivale v Karlových Varoch. Účasť na filmovom sviatku s akreditáciou novinára je pre oboch nesporne udalosťou, no to, že sa im podarí získať aj špecifickú akreditáciu na červený koberec, sa im ani len nesnilo... Redaktor jednej veľkej televízie si v debate so študentmi povzdychol: „...chodím sem už 8 rokov, ale až posledné 2 roky som sa dostal k niečomu podstatnému.“  Nie je bežné, aby sa novinár dostal všade a ku každej hviezde. Je to práca, ktorú sprevádza šikovná diplomacia a riadna dávka kreativity.

V Karlových Varoch sa v tomto roku akreditovalo 700 novinárov zo 70 krajín, no len niekoľko desiatok vyvolených sa dostalo tvárou v tvár ku hviezdam – priamo na červený koberec, kde mohli pozerať celebritám takpovediac priamo do očí. A fotiť, inak nefotiteľné. Pre každého novinára je to podobná situácia ako povedzme pre slovenských futbalistov dostať sa na majstrovstvá Európy. A Ivan s Janom, základ výpravy študentov z Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, sa na elitnom pľace ocitli – so špeciálnou akreditáciou, ktorá je poctou organizátorov pre tých najžiadanejších žurnalistov. Výsledkom je seriál skvelých fotografií, zobrazujúcich spontánne emócie osobností českého i svetového filmu.

K tomuto úspechu treba prirátať aj výstavu autorských fotografií oboch študentov a ich dvoch spolužiačok, ktorú organizátori zaradili medzi sprievodné podujatia festivalu. Je to prvá študentská výstava reportážnych fotografií vo vyše 50-ročnej histórii festivalu. Zobrazuje interakciu mladých novinárov s osobnosťami filmu a emócie, ktoré vytvárali atmosféru tohto filmového sviatku. V hľadáčiku mladých reportérov skončili nevšedné snímky Richarda Gereho, Jemieho Dornana, Aňy Geislerovej, Kryštofa Muchu (výkonný riaditeľ festivalu), či Zuzky Krónerovej a mnohých ďalších. Výstava pod názvom „Stále mlád – KVIFF a jeho hosté očima mladých novinářů“ je v priestoroch grandhotela Ambassador v centre Karlových Varov.

Trnavskí študenti prišli na novinársku stáž už po druhý raz. Vlani svojou živosťou, dychtivosťou tvoriť a ohľaduplnosťou k festivalovým zvyklostiam dosiahli, že ich bol plný festival a že si ich všimol aj prezident festivalu Jiří Bartoška, ktorý na adresu mladých dravcov povedal: „... je správne, že ste tu. Dotvárate atmosféru festivalu a radi vás tu uvidíme aj nabudúce.“

Novinárska stáž študentov FMK UCM v Trnave je niečo ako ceny z medzinárodných olympiád mladých ľudí v rôznych odboroch. Trnavskí študenti sú jedinou mediálnou školou v rámci 70 krajín sveta, ktorých novinári sú na festivale prítomní, ktorá na festivale získala novinárske akreditácie. Vlani 11 mladých adeptov žurnalistiky vyprodukovalo 90 novinárskych príspevkov pre 15 slovenských médií.

Je to úspech, ktorý síce nesvieti z tituliek médií, ale ktorý dáva nádej, že slovenská žurnalistika má nádej, aby nové talenty reinkarnovali etiku žurnalistiky a stali sa skutočnými služobníkmi verejnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Nehanbite sa za bruško a sprosté tetovanie, mierte vysoko a mierte často. Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.

dnes píše jaroslav rumpli

Už to s nimi nevydržal ani prezident

Špina je zažratá.


Už ste čítali?