Ku komentáru Karola Lovaša: Chyba, pán komentátor! Kiska išiel podľa ústavy a Einsteina

Autor: Jozef Tinka | 7.3.2016 o 16:55 | Karma článku: 11,85 | Prečítané:  24889x

Karol Lovaš cez internet práve poučil prezidenta Kisku, že urobil chybu, keď neprijal fašistu Mariána Kotlebu. Ignorovať Kotlebových voličov je vraj nerozumné a kotraproduktívne.

Súhlasím s výrokmi „nerozumné a kontraproduktívne“, ale hneď musím doplniť, že sa viažu ku komentárom, aké prezentuje Karol Lovaš. Pretože ľudí jednoducho zvádza nesprávnym smerom a podporuje medzi nimi vzdor, ktorý nemá spravodlivú podstatu.

Je pravda, že fašistov do parlamentu volilo cez 200 tisíc ľudí. Demokraticky sa rozhodli dať mandát vyznávačom ideológie, s ktorou má ľudstvo tragické skúsenosti. Demokraticky sa rozhodli pre mandát „stalinsko-diktátorskému vodcovi“ (takto Kotlebu nazvali nacionalisti zo Slovenskej pospolitosti #). Potiaľto je to v poriadku. ĽS-NS je v parlamente, dostane štátne dotácie, bude mať všetky práva zákonodarcov, bude mať priestor na rozširovanie fašistickej ideológie, zabalenej do kvázinárodnej a kvázisociálnej rétoriky, bude mať všetky výhody, plynúce z demokracie. Ak sa však horlivo diskutuje o demokracii vo vzťahu ku Kotlebovi, potom nemožno jedným dychom upierať právo na demokratické postoje iným. Napríklad tým takmer 2,5 milióna voličov, ktorí prišli k volebným urnám a volili iných než Kotlebu. Ani vyše 2 miliónom nevoličom. Všetci majú právo zachovať si svoj postoj, majú právo otočiť sa fašistom chrbtom a ukázať svojim spoluobčanom, že ich voľbu neprijali. Demokracia neznamená, že musíme akceptovať zlé rozhodnutie iných, že nemáme právo v rámci slušných noriem odmietnuť toho, koho považujeme za nehodného nášho priateľstva, a že musíme milovať každého. Práve naopak – demokracia môže vygenerovať aj zlo (napríklad Hitler sa dostal k moci demokratickou cestou), čo neznamená, že sme povinný to akceptovať!

Musíme však konať v medziach zákona.

Čo urobil Kiska? V čom porušil zákon či nebodaj ústavu?

Neprijal fašistu Kotlebu. Pritom mu ústava dáva kompetenciu poveriť niekoho z volebných lídrov zostavením vlády. Niekoho, komu verí, že má schopnosť i potenciál zjednotiť politické sily a efektívne vytvoriť vládu. Preto pozval všetkých, okrem Kotlebu. S ním nie je o čom. Ani nie tak preto, že je fašista, ako preto, že sám vyhlásil, že nemá záujem s nikým vládnuť a sám vládu nezostaví. Znovu – o čom mal s ním prezident hovoriť? K čomu sa mali stretnúť? Aby – podľa Lovaša – urobil gesto, povedal fašistovi „no, no, no – poslúchaj, buď dobrý“, alebo, aby jeho voliči boli spokojní? Ide o ich spokojnosť?

Aký zákon či akú hlavu ústavy Kiska porušil?

Po sociálnych sieťach sa teraz kričí, že nemožno ignorovať Kotlebových voličov, je to nedemokratické. Nie je. Skôr je nedemokratické, že sa znáša kritika na Kotlebových nevoličov za to, že sa odmietajú stotožniť s voľbou menšiny. S voľbou, ktorá smeruje proti samotnej demokracii. Kotlebovým voličom nikto neupiera ich práva, preto ani Kotleboví voliči nemôžu upierať právo na názor oným 2,5 miliónom nevoličov Kotlebu. A názor je aj to, že niekomu nepodám ruku alebo sa mu otočím chrbtom. Ak toto neakceptujeme, potom musíme celý čas po voľbách mlčať! Áno mlčať, pretože sme si politikov raz zvolili, a nemáme právo ich kritizovať, odmietať a podobne. Nezmysel? Rovnaký nezmysel, ako to, že niekto odo mňa očakáva, že budem akceptovať fašistu v parlamente, pretože menšina mu dala hlasy. Ak sa bude pohybovať v medziach platných zákonov, v medziach slušnosti, ak sa bude správať demokraticky, nemám dôvod si ho všímať. Ale to je tak všetko.

S Andrejom Kiskom počúvam Alberta Einsteina. Povedal: „Tento svet nezničia zlí ľudia, ale tí, ktorí sa na zlo len nečinne pozerajú.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Boli sme u Vadalovho otca v Kalábrii. Je nevinný, tvrdí o synovi

Ako sa reportéri denníka SME išli pozrieť do kalábrijskej dedinky Bova Marina.

DOMOV

Dobré ráno: Kiska sa postavil Pellegrinimu, vojnu vyhlásil Ficovi

Kiska odmietol prvý návrh novej vlády.

KOMENTÁRE

Kto je najmocnejší muž štátu

V logike zápasu by bolo, keby Kiska v piatok preškrtal Pellegrinimu aj ďalšiu súpisku.


Už ste čítali?