Ako sa falšujú komunálne (a iné) voľby

Autor: Jozef Tinka | 9.9.2014 o 22:55 | Karma článku: 11,33 | Prečítané:  6823x

O výsledku volieb rozhodujú okrskári, členovia okrskových volebných komisií. Doslova a do písmena, reálne a objektívne. Ako to teda v takej volebnej komisii beží? Bol som viackrát svedkom pokusov manipulovať sčítavaním hlasov, pred rokmi som sa dokonca stal obeťou takýchto praktík v tom zmysle, že o jediný hlas mi „ušla“ nominácia do parlamentu. O niečo neskôr sa stala situácia, že ktosi volebné lístky prepočítal a zistil, že som mal o niekoľko hlasov viac ako nominant predo mnou...

Vo volebných komisiách sa hlasy preratúvajú  ručne. Zvyčajne si komisia rozdelí volebné lístky medzi dvojicami a jeden z dvojice číta, druhý robí čiarky. Nikto pritom v tej chvíli nekontroluje či číta skutočne správne meno alebo meno svojho favorita, nikto nekontroluje ani to, či ten druhý zapisuje, čo mu partner pri zratúvaní hlasov diktuje...

Zratúvanie hlasov je skutočne kľúčová činnosť a prichádza na scénu v čase, kedy sú už členovia komisie unavení nudou a ich pozornosť je značne oslabená. Niekedy stačí povedzme ponúknuť sa, že ja to spočítam, skoč si zajesť, zafajčiť si, vyvenčiť sa... alebo iné sofistikovanejšie spôsoby ako ujsť pozornosti nechcených očí.

Je extrémne dôležité aká zostava sa dostane do volebnej komisie. Je nesmierne dôležité, či je zloženie rôznorodé a či sa v nej zídu ľudia ostražití, a ľudia, ktorí nie sú benevolentní k tomu, aby sa objavilo riziko manipulácie volebnej matematiky.

Určite by bolo vierohodnejšie, keby sa hlasy prepočítavali krížovou metódou – teda výsledok sčítania jednej dvojice by skontrolovala iná dvojica a podobne.

Praktík je určite oveľa viac ( „šikovný“ okrskár s perom v ruke dokáže napríklad znehodnotiť „nesprávne“ odovzdaný hlas alebo jednoducho na čistom lístku pridať ten hlas „správny“, a pod.), preto by sa do volieb mali angažovať ľudia, ktorí si budú pozerať navzájom na prsty a vytvoria situáciu, aby hlasy voličov zostali hlasmi ľudu a nie komisárov!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Boli sme u Vadalovho otca v Kalábrii. Je nevinný, tvrdí o synovi

Ako sa reportéri denníka SME išli pozrieť do kalábrijskej dedinky Bova Marina.

DOMOV

Dobré ráno: Kiska sa postavil Pellegrinimu, vojnu vyhlásil Ficovi

Kiska odmietol prvý návrh novej vlády.

KOMENTÁRE

Kto je najmocnejší muž štátu

V logike zápasu by bolo, keby Kiska v piatok preškrtal Pellegrinimu aj ďalšiu súpisku.


Už ste čítali?