Prečo ochrana manželstva ohrozuje rodinu?

Autor: Jozef Tinka | 23.3.2014 o 14:42 | Karma článku: 13,18 | Prečítané:  2476x

Slovensko obchádza strašidlo ochrancu manželstva! Dve politické zoskupenia urobili z ochrany manželstva tému dňa, a volajú po ústavnej ochrane tohto inštitútu s odôvodnením, že tradičná rodina je ohrozená, a preto potrebuje ústavnú ochranu. Absurdnosť tejto paniky je v tom, že sa pritom zabudlo na deti! Ako napokon veľmi často predtým, keď ide viac o politiku, než o praktické riešenie spoločenských problémov.

Rodina nie je v kríze, ani nie je ohrozená. Je to blud, ktorý vyvracajú demografické údaje na Slovensku. Od roku 2007 pôrodnosť mierne stúpa resp. udržiava sa na približne rovnakej úrovni. Ak sa rodí viac detí, v aká potom kríza rodiny?

Stúpa počet rozvodov, až 45% manželstiev sa končí rozchodom partnerov. Mimo manželstva sa rodí asi tretina všetkých detí.

A sme pri koreni veci. Nejde teda o rodinu, ale ide v prvom rade o manželstvo.

Rodinu tvoria dva typy vzťahov – na jednej strane je to vzťah ženy a muža, na strane druhej je to vzťah rodičov a detí. Vzťah ženy a muža sa v tejto súvislosti vníma ako manželský zväzok. Lenže manželstvo nie je nevyhnutnou podmienkou k tomu, aby dvojica splodila deti a stala sa rodičmi. Čiže určujúcim vzťahom rodiny nemôže byť manželstvo, ale práve rodičovstvo. Je totiž nemožné stať sa rodičom, a pritom nemať deti.

Politici si jednoducho stotožnili rodinu s manželstvom a spoza svojej ochrany rodiny jedným ťahom pera chcú vyčiarknúť a diskriminovať napríklad 15 321 detí, ktoré sa na Slovensku narodili mimo manželstva v roku 2012. (Podobný počet detí sa rodí v takejto situácii každý rok.) Toto riziko diskriminácie premenili na praktické opatrenie poslanci v Nitre, ktorí v roku 2007 zamietli vyplácanie príspevku pre tie novo narodené deti, ktoré prišli na svet mimo manželstva...

Ešte desivejšia situácia detí je vtedy, ak sa matka rozhodne založiť rodinu len – prepytujem – so spermiami. Narastá totiž počet žien, ktoré majú záujem porodiť dieťa a nechcú pritom s jeho otcom mať nič spoločné! V roku 2012 sa len na Slovensku narodilo 8 145 detí, ktoré nemali v rodnom liste uvedené meno otca. Psychológovia pritom márne varujú, že dieťa narodené mimo manželstva je často ochudobnené o prítomnosť jedného z rodičov (najčastejšie otca), čo má za následok zlyhanie výchovy a oslabenie až ohrozenie jeho základných životných potrieb. K týmto deťom treba prirátať ďalších asi 10 000 detí, ktoré sa stanú obeťou rozpadu nukleárnej rodiny a prostriedkom boja medzi frustrovanými rodičmi. Je desivé, že štát namiesto sanácie krízy v rodine, vo veľkej časti asistuje pri modelovaní polosirôt žijúcich rodičov. Zvrátenosťou je to, že pri štátnej intervencii sa nepomáha zabezpečiť rovnocenný vzťah detí s obomi rodičmi, ale vypisuje sa tender na lepšieho, vhodnejšieho, solventnejšieho a kompetentnejšieho rodiča. (Možno sa raz dočkáme situácie, keď bude štát vykonávať výberové konanie na sploditeľov detí...)

Nepotrebujú tieto deti viac ústavnú ochranu ako manželstvo, o ktorom si aj tak len 36% Slovákov myslí, že je to inštitúcia na celý život? Pritom inštitúcia rodičovstva je na celý život.

Nespochybňujem inštitút manželstva. Desím sa však toho, že niekto sa snaží čurať proti vetru a chce ľudí presvedčiť, že tak robí pre ich dobro. Pretože:

  • podľa PPAS (štúdia akceptovateľnosti populačnej politiky) podiel narodených detí nevydatých matiek (rozumej nezosobášených rodičov) dosahuje 30% až 40%;

  • na Islande sa mimo manželstva narodí 63% detí, v Estónsku je to 60%, vo Švédsku a Nórsku viac ako polovica, v iných západných krajinách viac ako tretina. Je však pravda, že na juhu Európy sú tieto štatistiky nižšie, napríklad v takom Grécku sa mimo manželstva narodí len 4,6% detí (výnimka skôr potvrdzuje pravidlo, ako by mala reprezentovať trend);

  • podľa sociológov všeobecne rastie tolerancia k ľuďom, ktorí nežijú v manželstve a zakladajú si rodinu.

Ak teda nejde kresťanským demokratom len o skrytý boj proti registrovaným partnerstvám a sociálnym demokratom o hru s ústavou v záujme modifikácie mocenského mechanizmu „deň po...“, potom by mali svoju pozornosť zamerať nie k ústavnej ochrane manželstva, ale k oveľa širšej a zmysluplnejšej ochrane rovnoprávneho rodičovstva. Každé dieťa musí mať štátom garantovanú účinnú ochranu svojho najprirodzenejšieho práva mať (poznať, užívať si) matku i otca! Pretože, ak matka zatají otca, nie je to jej slobodná vôľa, ale je to hrubé poškodzovanie elementárnych práv dieťaťa. Ak dieťa nemá prístup k jednému z rodičov, je to týranie a deformovanie malého človeka v priamom prenose. Ak spod ochrany a záujmu vyčleníme deti, ktorých rodičia nemajú na ich splodenie „certifikát“, je to diskriminácia veľkej časti populácie.

Manželstvo je archetyp, ktorý sa historicky vyvinul primárne na zabezpečovanie iných funkcií, než je ochrana detí. Rodičovstvo je biosociálny faktor, ktorý je pre spoločnosť taký dôležitý ako pre rybu voda. Prečo potom hĺbiť koryto pre rieku, ktorá si svoje koryto vyhĺbi aj tak podľa svojich pravidiel a kritérií.

Chrániť treba rovnoprávne rodičovstvo a nie iba manželstvo. Inak je to len o politike.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Koľko partnerov treba mať, kým nájdeme pravú lásku

Nehanbite sa za bruško a sprosté tetovanie, mierte vysoko a mierte často. Matematické tipy, ako zlepšiť svoje šance na úspešné zoznámenie.

dnes píše jaroslav rumpli

Už to s nimi nevydržal ani prezident

Špina je zažratá.


Už ste čítali?