Keď muž so ženou otehotnie alebo o zdieľanom tehotenstve

Autor: Jozef Tinka | 10.3.2014 o 7:58 | (upravené 10.3.2014 o 8:04) Karma článku: 8,84 | Prečítané:  2688x

Tehotenstvo nemôže byť len “vecou“ ženy. V skutočnosti so ženou vždy otehotnie aj muž. Tehotenstvo sa síce vníma zväčša ako mýtus o úlohe ženy, ktorá dieťa musí „vynosiť“, porodiť a odkojiť, situácia je však vo svojej podstate úplne iná. Najmä z pohľadu poznatkov, ktoré sú notoricky známe. Medzi plodom a vonkajším svetom reálne funguje neverbálna komunikácia, ktorá dieťa už v prenatálnom veku pripravuje na život a v mnohých smeroch ovplyvňuje jeho osud na tomto svete. Preto je bytostne dôležité, aby muž participoval na tehotenstve a zapájal sa do prežívania očakávania príchodu dieťaťa.

Keď teda muž so ženou otehotnie, je to normálne. Nenormálne je to, ak sa muž od tehotenstva vyčleňuje a považuje ho za „vec“ ženy.

Moderní muži prežívajú zdieľané tehotenstvo. Vytvárajú pre svoju partnerku sociálne zdravé prostredie, chránia ju pred extrémnym stresom, dbajú o jej zdravie, prejavujú jej viac nehy ako obvykle, vyhýbajú sa hádkam a empaticky vnímajú, že samodruhé ženy majú špecifickú psychiku, podmienenú daným stavom. Moderní muži denno-denne dávajú tehuľke najavo svoju radosť z nového života, povzbudzujú ju a prejavujú všestrannú podporu. A najmä – moderní muži pravidelne komunikujú so svojim dieťaťom už v prenatálnom veku. Participujú na pôrode svojou prítomnosťou pri ňom alebo aspoň bezprostredne po ňom; uľahčujú žene popôrodný stav, najmä tým, že sa podieľajú na starostlivosti o prostredie, do ktorého novorodenec prišiel, že vytvárajú atmosféru nadšenia a odbremeňujú rodičku od námahy. Dieťa by, od prvej chvíle na tomto svete, nemalo rozlišovať rozdiel medzi náručou matky a náručou otca inak ako len v tom, že každá z tých náručí prináša iný odtieň nehy a inú formu pocitov.

Zdieľané tehotenstvo je niečo ako vzťah záhradníka k svojej záhrade. Nestačí len vložiť semienko do úrodnej zeme. Ak chceme, aby vzišiel z nej zdravý plod, musíme sa oň každodenne starať.

Dieťa v prenatálnom veku – ako preukázali mnohé vedecké štúdie – komunikuje s vonkajším svetom. Reaguje na biochemické reakcie matkinho tela (v prípade veľkých stresov zažíva biochemické útoky a musí ich zdolávať, čo zanecháva stopy v jeho génoch a prinesie si ich do života ako prekliatie osudu), počuje matkin i otcov hlas, reaguje pohybmi. Vedci dokázali, že dieťa, s ktorým rodičia pravidelne, počas jeho vývoja v matkinom tele, komunikujú, je neskôr viac imúnne voči chorobám, je sociálne adaptívnejšie, psychicky odolnejšie, bystré, múdre a veselé. Dieťa, ktoré prichádza s deficitom kontaktu z prenatálneho obdobia, je na tom inak.

Zdieľané tehotenstvo by sa mala naučiť akceptovať aj spoločnosť. Tehotenstvo by sa malo stať, prepytujem, indickou kravou – posvätnou situáciou, nedotknuteľnou a rešpektovanou. Tehotenstvo by malo zdieľať aj okolie – svojou ohľaduplnosťou voči samodruhej žene, nediskrimináciou, empatiou. Nestačí však iba akceptovať, treba aj vytvárať podmienky. Napríklad tým, že otcovia by dostali po pôrode aspoň na 5 týždňov rodičovskú dovolenku a starali by sa o batoľa a ženu v šestonedelí.

Nezdieľané tehotenstvo zoslabuje ženu a môže vyústiť až k abnormálnej reakcii – k potratu.

Potrat preto nie je len rozhodnutím ženy, ako sa v spoločnosti živí ďalší mýtus. Za každým potratom hľadaj aj muža! Buď ide o defektný vzťah s otcom; alebo o machizmus, ktorým si žena prešla alebo o iné situácie, ktoré nemajú pôvod len v „nezodpovednosti“ ženy. Tak ako žena nemôže otehotnieť bez muža, tak ani rozhodnutie k potratu sa nedeje bez skrytej prítomnosti muža – bez jeho správania sa k žene. Nezdieľané tehotenstvo je cestou do pekla.

Nijaké administratívne opatrenia ani protesty nevyriešia takúto (ne)kultúru intímnych medziľudských vzťahov.

Nezdieľané tehotenstvo plodí dva extrémy – machizmus na strane jednej, feminizmus (rozumej nie úsilie o rovnosť žien a mužov, ale „modernú“ formu tohto javu – boj žien proti mužom) na strane druhej. Nezdieľané tehotenstvo plodí chorú spoločnosť.

Keď muž so ženou otehotnie je to cesta do neba...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?