Nezabíjajte Luciu Žitňanskú, zastavme Golema!

Autor: Jozef Tinka | 20.2.2012 o 14:03 | Karma článku: 18,52 | Prečítané:  5229x

Všetko je inak. Aj s Gorilou, aj s politikou, aj s politikmi. Hnev národa je autentický, ale žiaden hnev nie je cestou na nápravu príčin nenávideného javu, hoci bude akokoľvek hlučný a spravodlivý.

Podstatou je skutočnosť, že už dávno sa politika oddelila od moci a moc od politiky.

Nejde o nijaký nový objav alebo zistenie, len ktosi teraz hodil balvan do stojatej vody a tá nečakaná energia (Gorila) rozvlnila hladinu, urobila jemné cunami a vyšplechla studenú sprchu poznania toho, čo síce každý tušil, no doteraz len mrdol plecami, skrivil ústa do ironického úškrnu a nezaujato si ďalej ukrajoval zo slaniny a logal topvar. Veď čo už s tým?

 

Veľa. Bezmocní majú možnosť vziať si moc, pravda, ak budú efektívne konať.

 

Najskôr si demaskujme systém moci.

 

Mocenský triumvirát – zákonodarná moc (parlament) + výkonná moc (vláda) + represívna/donucovacia moc (justícia) – pochádza z vôle ľudu ako politické rozhodnutie uskutočnené prostredníctvom volieb. Politika vo svojej podstate znamená umenie správy a odovzdanie moci vybratej skupine leadrov v záujme dosiahnutia spoločného cieľa.

Moc - podľa sociológov – je schopnosť jednotlivcov a sociálnych skupín presadiť vlastnú vôľu a záujmy aj napriek odporu iných, a to buď nátlakom, silou, alebo presviedčaním a – ovplyvňovaním.

Na pochopenie Gorily treba ešte jeden pojem – plutokracia, čiže vláda boháčov, oligarchov.

 

Zhrnutie: politická strana potrebuje peniaze. Peniaze má bohatý človek a ten sa ich nevzdá len tak pre nič – za nič. Preto si kúpi moc od politikov, ktorú neskôr využíva na zväčšovanie svojho bohatstva. Politik stráca významnú časť svojej moci paradoxne preto, aby mal moc. V skutočnosti len fiktívnu moc, prezentovanú navonok ako autentickú a nezávislú. A toto je plutokracia, založená na vazalskom vzťahu politika a oligarchu.

 

Dôkazy?

 

Spomeňme si na vrcholy ľadovca – pred časom Iveta Radičová vyhlásila, že neverí súdom! Nikto doteraz nedocenil tento výrok. Nikto akoby nepostrehol to volanie o pomoc. A prejav bezmocnosti. Predseda vlády s najsilnejšou vládnou stranou za chrbtom neverí súdom, ale nevie využiť svoju (ne)moc na zvrátenie daného stavu.

Lipšic krátko na to kontroval verejným vyhlásením, že ľudia by mali vyjsť do ulíc za očistenie súdov. Lipšic! Minister vnútra! Minister ministerstva, na ktorom sa rieši každý trestný skutok, na ktorom majú právomoc z vlastnej iniciatívy konať vo vzťahu ku každému nezákonnému počínaniu. Minister ministerstva, na ktorom zákon je iba plastelína, ktorá sa tvaruje podľa (svoj) vôle.

Ako minister využil svoju moc, aby zastavil kriminalitu policajtov, aby zabránil zametaniu prípadov pod koberec, aby zabránil tomu, že stíha sa na podklade ekonomického a sociálneho statusu a nie na podklade skutku. Čiže – najskôr sa vyhodnotí o koho ide, až potom sa začne polícia zaoberať tým, či bude vec riešiť (osobne som nazhromaždil dosť listinných dôkazov, ktoré tieto poznatky potvrdzujú).

 

A teraz iný človek. Do niekoľko hodín dosiahne rozhodnutie súdu, aby Nicholsonovi zakázali knihu. Do niekoľko hodín! Komu z bežných občanov sa podarí taký kúsok?!

 

Radičová neverí, Lipšic vyzýva k revolúcii a onen človek si so súdom počína ako na porade vedenia svojej firmy.

 

Kto má teda skutočnú moc?

 

V tejto situácii prichádza na scénu Golem.

Akoby som videl Jana Wericha vkladať do čela ozrutnej sochy Golema guľôčku, ktorá sochu preberá k životu a tá sa postaví a drví všetko okolo seba. Niečo ako Smer, volebné preferencie a politická perspektíva na Slovensku.

 

Nedávajte Ficovi guľôčku!

 

Pri rozhodovaní sa ako sa vytiahnuť z marazmu, treba zvoliť metódu menšieho zla – menším zlom je každý hlas, ktorý pôjde do urny v prospech akejkoľvek štandardnej strany okrem Ficovej. Oslabí sa sila Golema a vytvorí sa obranný val proti privatizácii moci.

Druhou metódou rozhodovania sú osobnosti – zakryť si oči, nedívať sa na farbu straníckeho trička a voliť osobnosti. Overené.

Napríklad Lucia Žitňanská.

To je trójsky kôň Antigorily, hoci to ani ona sama v takejto súvislosti netuší a  protestujúca omladina si to nestihla uvedomiť.

Spomeňte si na dôležité veci – rozhodnutie zverejňovať všetky zmluvy o obchodoch štátu a verejnej moci a zverejňovať súdne rozhodnutia; volanie Harabina na zodpovednosť a rad ďalších opatrení, ktoré oslabujú plutokraciu.

Premýšľam – v koho záujme je publikovanie kšeftov a súdnych ortieľov? V záujme Gorily alebo verejnosti?

Farmári by povedali – hnoj treba rozmetať do úrodnej pôdy, na hromade hnije, smrdí a škodí! Všimol si niekto, že Lucia Žitňanská začala s tým hnojom hýbať?!

Čo táto krehká žena dokázala presadiť, to si nestihli do dôsledku uvedomiť ani jej vlastní súputníci.

Ak totiž nefunguje represívna moc v štáte (justícia, prokuratúra, polícia), potom aj volanie davu po spravodlivom súdnom procese je iba poskakovanie okolo hromady hnoja.

Doktorka Lucia implantovala do hnijúceho politického systému antibiotiká a ozdravné baktérie. Tým môže začať ozdravný proces a revitalizácia chorého sociálneho organizmu.

Nikomu nevnucujem Žitňanskú, uvádzam ju ako metódu. Hľadajte osobnosti, prehliadnite strany a ignorujte vodcov! To je konkrétny čin v záujme riešenia vecí.

 

Treba nasadiť do politiky trójske kone! Prevrátiť kandidátky, urobiť chaos v systéme! Z chaosu sa potom rodí nový poriadok.

 

Najdôležitejšie je – zdvihnúť zadok a ísť k volebnej urne. Dať život „Žitňanskej“ a zastaviť Golema...

Spontánne protesty veľa nevyriešia. Antigorila má nádej len ak sa premení na sociálne hnutie, schopné reálne ovplyvňovať správanie sa verejnosti. Prvá šanca bude 10. marca. Ak protesty dokážu svoju energiu transferovať do volebného rozhodnutia, ktoré zmení tvár politických strán, potom možno vystrašiť politické fosílie na líderských pozíciách natoľko, že začnú premýšľať ako sa prispôsobiť situácii a neprísť o moc úplne. Prispôsobiť sa v ich prípade znamená vykonať určité ústupky aj voči verejnosti.

 

Dnes viac ako inokedy je cesta do volebnej miestnosti vec spoločenskej zodpovednosti a rozhodnutie v prospech zodpovedných a čestných ľudí je cesta ako sa vymaniť z chlpatého zovretia.

 

P.S.: Pred časom, po tom ako Iveta Radičová spanikárila a začala sa správať ako osa na pohári piva, som sa zapovedal, že nebudem voliť SDKÚ! Nebudem, kašlem na nich. Ale Luciu Žitňanskú určite budem voliť! Nič lepšieho som medzi tromi tisíckami mocou vyhladovaných nenašiel. Zvolím Žitňanskú a odpálim Dzurindu. Asi tak...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?