Koho voliť? Pusť politika k činom

Autor: Jozef Tinka | 10.2.2016 o 15:12 | Karma článku: 5,08 | Prečítané:  504x

V aktuálnom hysterickom súboji o voliča sa človek prestáva orientovať. Sľuby, škandály, informačný smog a jeden cez druhého sa predháňa ako spasí Slovensko, ako skoncuje s korupciou, ako vyrieši vleklé problémy bežných ľudí.

Mestá a dedinky sú obsiate známymi, menej neznámymi a celkom neznámymi tvárami, ktoré sa s vyretušovanými tvárami usilujú získať dôveru a presvedčiť.

Koho si však vybrať? Komu s dôverou zdôveriť moc? Kto menej kradne a kto viac drží slovo? Priam hamletovská otázka! Môj nebohý otec vravieval, že ak chceš spoznať človeka, pusť ho k práci. Ak chceš spoznať, ktorého politika vziať za slovo, prever ho činmi.

Rada pre práva dieťaťa – Slovenská republika, ktorá sa roky trápi s nefungujúcou kuratelou a zlyhávajúcim poručníckym súdnictvom, preto vyzvala sedem politických subjektov k verejnému záväzku. Kľúčom k výberu boli preferencie, ktoré dlhšie neklesajú pod 4%, a teda ide o reálne šance prekročiť prah parlamentu. Výzva obsahovala volanie o pomoc pre deti, ktoré sú postihnuté emocionálnym zneužívaním. Pre deti, ktoré sa stali obeťou kultúry rozvodov a nefunkčného systému ochrany práv detí. Ide najmenej o 40 000 detí, ktoré trpia rôznymi odhalenými alebo skrytými psychickými poruchami a spolu s nimi si nesú ťažkú karmu až do dospelosti. S fatálnymi dôsledkami pre život i spoločnosť. Ide o také diagnózy ako sú F43 – akútna stresová reakcia, F910 – porucha správania, viazaná na vzťahy v rodine, Z635 – rozpad rodiny a odcudzenie, Z61 – strata láskyplného vzťahu v detstve a iné, F928 a F938 – iné špecifikované poruchy a správania a/alebo emócií v detstve, Z62 – iné problémy s výchovou a Y071 – syndróm zlého zaobchádzania rodičom.

Problém je v tom, že tento pandemický stav  duševného zdravia veľkej skupiny detí si nikto nechce uvedomiť! Skrýva sa za politiku militantného feminizmu a ideologické predsudky, odsúva sa, lebo – prepytujem – „krv netečie“ a nie je rozpoznateľný ako povedzme ontologické ochorenia. Lenže práve tieto „voľným okom neviditeľné“ choroby sú zárodkom omnoho ťažších zdravotných chorôb, aj tých onkologických.

Rada vyzvala Smer-SD, #Sieť, KDH, SNS, Most-Híd, SaS a Sme rodina – Boris Kollár, aby prijali verejný záväzok s tým, že po voľbách budú emocionálne zneužívanie detí brať vážne a zasadia sa za sfunkčnenie sociálnej kurately a poručníckeho súdnictva tak, aby sa situácia detí citeľne zlepšila.

Výsledok? Do termínu sa ozvali dve strany – Most-Híd a SaS.

Most-Híd odpovedal prostredníctvom Edity Nochtovej, manažérky strany, ktorá sa odvolala na ich program „Občianska iniciatíva“ a to, že ochrana práv detí v ich víziách vychádza z poznatkov verejnej ochrankyne práv. V princípe nevylúčili možnosť podrobnejšie skúmať problém, pomenovaný Radou pre práva dieťaťa.

Z SaS zareagovala Lucia Nicholsonová, ktorá vyhlásila, že k výzve sa pripájajú a že ona osobne má v strane agendu týraných detí. Preto bude s Radou spolupracovať, problémy detí vníma veľmi citlivo, uvedomuje si, že sú na okraji záujmu spoločnosti a má ambíciu zmeniť to. Stručne, jasne, jadrne.

Zvyšok politickej scény ani muk! Jasne, dôvodov prečo sa neozvali, môže byť na mraky. Kto však chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. V tomto prípade test Rady naznačuje kto to myslí úprimne s dialógom s občianskou spoločnosťou, s občanmi a službou štátu. Nechcem preceňovať mlčanie jahniat, no v čase volebnom odignorovať renomovanú mimovládnu organizáciu, ktorá hľadá riešenie pre ochranu detí, nevyužiť možnosť deklarácie svojich sľubov a pozrieť sa smerom k ľuďom, ktorí premýšľajú čo urobiť pri volebných urnách, nie je mrhanie vlastnou politickou povesťou?

Veľké veci sa skladajú z mozaiky maličkostí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?