Na polícii zdochla myš

Autor: Jozef Tinka | 9.9.2011 o 15:25 | (upravené 9.9.2011 o 17:14) Karma článku: 12,27 | Prečítané:  1969x

„Pán policajt, keď mi ukradnú auto na parkovisku, čo urobíte ako prvé?“ Policajt: „Zistím, či je to platené parkovisko.“ Toto však nie je vtip, ale autentická odpoveď policajného vyšetrovateľa, na otázku, ktorou som sa pokúšal prostredníctvom fiktívnej modelovej situácie vysvetliť aký je rozdiel medzi majiteľom pozemku a vlastníkom budovy, postavenej na cudzej parcele.

Riešil som totiž situáciu, kedy bol predaný pozemok pod hospodárskou budovou mojich rodičov, no samotná budova vlastníka nezmenila a stala sa dedičskou podstatou po mojich predkoch. Skôr, ako sa dedičské konanie skončilo, nový vlastník pozemku sa vlámal do hospodárskej budovy, scudzil majetok značnej hodnoty a budovu zrúcal, aby na jej mieste postavil novú stavbu. Súbeh hneď niekoľkých trestných činov. Vec som riešil trestným oznámením; a tu nastala chyba v prenose. Podozrivé osoby sa bránili kúpnymi zmluvami na pozemok a policajný vyšetrovateľ dospel k záveru, že ak sú vlastníkmi pozemku, tak nemohlo ísť o zničenie cudzej veci, ani o krádež. Tie veci na pozemku im totiž potom patria. Jednoducho, ak si odstavíte auto na parkovisku a pristihnete majiteľa parkoviska ako vám ukradol auto, potom nejde o krádež, pretože parkovisko mu predsa patrí. To je presvedčenie polície. A vy máte len odlišný právny názor, ak vec vnímate inak; a preto sa sťažujte, súďte, proste, rozlejte sa na kolomaž alebo sa vŕtajte v nose. A neporadíte si! Policajt je úradná osoba. Úradná osoba má certifikát na neomylnosť i na múdrosť a vy – šľak ma ide trafiť! Chcem veriť tomu, že medzi policajtmi je veľa schopných, múdrych a skutočne obetavých ľudí, ale po pravde – napijete sa z čistej pramenitej vody, keď v nej leží zdochnutá myš? Desím sa toho, koľko ľudí v dôsledku toľkej hlúposti, s akou sa vehementne presadzoval onen policajný vyšetrovateľ, došlo o nervy, o majetok, o peniaze a dokonca aj o zdravie a životné perspektívy. (O tom zasa neskôr.) Pani premiérka pred časom verejne vyhlásila, že súdom neverí. A má pravdu. Len to treba doplniť – ani mnohým policajtom neradno veriť. Nedá sa spoľahnúť na políciu, ani na prokuratúru, ani na justíciu, tvrdia verejne vládcovia tejto krajiny. Potom treba otvorene povedať, že občan je v ohrození a niekto by mal vyhlásiť výnimočný stav. Pretože občan akoby stál pred popravnou čatou a kompetentný establishment síce jačí, ale jalovo...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.

SVET

Stredné Taliansko postihli silné zemetrasenia, cítili ich aj v Ríme

Zemetrasenie vyvolalo u obyvateľov strach.


Už ste čítali?